وبلاگ خانواده
هر آنچه یك خانواده نیاز دارد  

سرماخوردگی یک بیماری برای تمامی فصولرعایت بهداشت و تغذیه صحیح، راه حلی مناسب برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی به شمار می رورد.
به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”: عامل سرماخوردگی یا آنفلوآنزا به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و به این ترتیب برای برخورداری از دستگاه ایمنی قوی تر به ویژه در فصل زمستان باید روزانه آنتی اکسیدان های حاوی ویتامین های آ، ث، ای و سلنیم مصرف شود.

این در حالی است که شکر تصفیه شده، سیگار، کافئین، کم خوابی، مشروبات الکلی و تنش، سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و به مخاطره می اندازد.

به این ترتیب اگر می خواهید عملکرد سیستم ایمنی خود را بهبود بخشید و بیمار نشوید دو هدف را در نظر بگیرید: اول این که با تغییر درست شیوه زندگی خود از تمام بار قرار گرفته روی بدنتان بکاهید و دوم پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متنوع و حاوی مواد غذایی کامل و تازه، خواب کافی فراگیری کنترل موثر تنش و انجام دادن برخی حرکات ورزشی است که دستگاه گردش خون و غدد لنفاوی را تحریک می کند.

در دوره بیماری و غیر از آن علاوه بر مصرف آنتی اکسیدانهای حاوی ویتامین آ، ای و سلنیم، مصرف روزانه حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم ویتامین ث نیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن به ویژه در ماه های سرد سال مفید و کارآمد است.

این باور که هوای سرد سبب بروز سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شود، افسانه است، اما واقعیت این است که گرچه سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل زمستان شیوع بیشتری دارد اما این امر بیشتر ناشی از محبوس شدن در فضاهای بسته است.

ویروس ها در هوای خشک، گرم و محیط های بسته که هوا به خوبی در آن جریان ندارد، بیشتر پخش می شوند و احتمال تماس مستقیم با میکروبها بیشتر است.

به علاوه سیستم های گرمایش مرکزی، مخاط را که دفاع طبیعی بدن در مقابل ویروسها است، خشک می کند.باور افسانه ای دیگر درباره سرماخوردگی این است که بوسیدن سبب شیوع سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شود.

اما واقعیت این است که سرایت سرماخوردگی از طریق تماس دست خیلی بیشتر از سرایت آن از طریق تماس دهانی است.

باور غلط دیگر این است که با داشتن علائم سرماخوردگی، ورزش کردن خطرناک است اما واقعیت می گوید اگر تب نداشته باشید، تمرینهای سبک نظیر پیاده روی آرام، کمک می کند که پادتنهای موجود در بدن با ویروس مقابله کنند.

برخی نیز به اشتباه معتقدند که پای خیس، موی خیس و قرار گرفتن در معرض هوای سرد سبب بروز سرماخوردگی می شود.

اما واقعیت این است که هر چند چاییدن در صورتی که احساس ضعف هم می کنید، ممکن است مقاومت بدن شما را کم کند اما فقط در صورتی مبتلا به این بیماری می شوید که با ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا تماس پیدا کنید.

در حقیقت اگر بیمار هستید کمی هوای تازه می تواند شما را سر حال بیاورد. باور اشتباه دیگری نیز این است که تب خفیف را باید با آسپرین یا استامینوفن درمان کرد.

تب خفیف روش بدن برای مقابله با ویروسها است. به علاوه تب خفیف به گردش پادتن ها در سراسر بدن کمک می کند.

تغذیه در این دوران

سوب جوجه بخورید خوردن سوپ گرم علاوه بر تسکین احتقان بینی و جلوگیری از کم آبی بدن، دوره سرماخوردگی را نیز کوتاه می کند.

در آغاز سرماخوردگی از قرص های کلیدی روی (zinc) استفاده کنید تا طول دوره و شدت بیماری کاهش پیدا کند.

از مصرف نان و محصولات لبنی پرهیز کنید. زیرا احتقان همراه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا را تشدید می کند.

زمانی که بیماری درمان شد و دوره آن به پایان رسید مصرف مجدد نان و لبنیات را می توانید آغاز کنید.

استفاده از درمانهای گیاهی هنگام کسالت توصیه می شود. اما تاکید می کنیم که چنانچه از داروهای رایج استفاده می کنید قبل از مصرف داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین راه پیشگیری از آلوده شدن کودکان به ویروس ها، تشویق آنها به شستن دستهایشان است.

برخلاف باور عمومی، کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض سرماخوردگی و آنفلوآنزا نیستند، اما بیشتر از افراد بزرگسال صورت و بینی خود و یکدیگر را لمس می کنند و در مورد بهداشت خود بی توجه تر هستند.

بنابراین پزشکان توصیه می کنند کودکان خود را تشویق کنید که مرتب دستهای خود را بشویند به ویژه قبل از غذا خوردن، بعد از بازگشت از مدرسه و قبل و بعد از بازی تا به این طریق از انتشار ویروسها جلوگیری شود.

بگذارید سرماخوردگی دوره خود را طی کند. مصرف داروهای بدون نسخه ممکن است در روند بهبودی طبیعی بدن اختلال ایجاد کند و حتی دستگاه ایمنی بدن را مختل سازد. از این گونه داروها کمتر استفاده کنید.

هیچ گاه سرفه بهبود بخش را با داروهای بندآور سرفه درمان نکنید زیرا سرفه کردن روش بدن برای رهایی از تجمع خلط است.

با رعایت بهداشت فردی مانع بیمار شدن دیگران شوید.

وسایل خود نظیر تلفن و دستگاه های کنترل از راه دور را ضدعفونی کنید تا از آلوده کردن دیگران و آلوده کردن مجدد خود جلوگیری کنید.

ملحفه های تخت خوابها و حوله های حمام را مرتبا عوض کنید و در آشپزخانه و دستشویی های مشترک از حوله های یک بار مصرف استفاده کنیددر پایان نیز توصیه می شود که در فصل زمستان مرتب از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید.

چطور عطسه و سرفه بیماری را منتقل می کنند؟

امسال شیوع ویروس آنفلوآنزای جدید نوع A و B باعث شده است پیام های بهداشتی فراوانی در مورد پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه داده شود.

سرفه

همانطور که آدم ها اشکال مختلفی دارند، سرفه نیز ممکن است به اشکال و اندازه های مختلف بروز کند.

ممکن است سرفه عمیق یا سطحی، درازمدت یا کوتاه مدت و اجباری یا اختیاری باشد.

آیا می دانید چه مقدار بزاق در جریان هر سرفه به بیرون پرتاب می شود و به کجا می رود؟

پزشکان در یک آزمایش از افراد می خواهند که به درون ماسک هایی که پیش و پس از سرفه وزن می شوند، سرفه کنند.

آنها با لیزرهای قوی و تکنیک های عکس برداری سریع برای آشکارکردن جریان که سرفه ایجاد می کند استفاده می کنند و کامپیوترهای قدرتمند را برای مدل سازی این ذرات ریز به کار می برند.

یک سرفه به طور معمول با یک تنفس عمیق شروع می شود، به دنبال آن هوا درون ریه ها فشرده می شود و بعد یک فوران صدادار هوا که در کسری از ثانیه با فشار بیرون رانده می شود.

یک سرفه متوسط انسان می تواند حدود سه چهارم یک بطری نوشابه دولیتری را پرکند هوا به صورت یک جریان سریع که تا چند متر به جلو می رود، از ریه ها خارج می شود.

سرفه همچنین هزاران ذره ریز بزاق را به بیرون می راند. حدود ۳۰۰۰ ذره بزاق در هر یک سرفه به بیرون رانده می شود، و برخی از آنها با سرعت ۹۰ کیلومتر درساعت از دهان خارج می شوند.

عطسه

عطسه از لحاظ بیرون ریختن ذرات بزاق بدتر از سرفه است.

عطسه در پشت گلو شروع می شود، و تعداد ذرات بزاقی که بیرون می ریزد، بسیار بیشتر است، حدود ۴۰۰۰۰ ذره که برخی از آنها با سرعت هایی بیش از ۳۷۰ کیلومتر در ساعت به بیرون می پرند.

اکثریت عمده این ذرات اندازه ای کمتر از ۱۰۰ میکرون (یک دهم میلی متر) – قطر یک تاری موی انسان دارند. بسیاری از آنها به قدری ریز هستند که با چشم عادی دیده نمی شوند.

این ذرات بسته به اندازه ای که دارند، سرنوشت های متفاوتی پیدا می کنند.

اغلب ذرات بزرگتر و سنگین تر تحت تاثیر جاذبه روی زمین می افتند. ذرات کوچکتر و سبک تر (آنهایی که اندازه شان ۵ میکرون یا کمتر است) کمتر تحت تاثیر جاذبه قرار می گیرند و پس بیرون رانده شدن با سرفه و پراکنده شدن با جریان هوای هوای اتاق، ممکن است تقریبا برای همیشه در هوا شناور بمانند.

حرکاتی که در اتاق انجام می شود، ممکن است باعث شود، ذرات سنگین تر که روی کف اتاق یا سطوح دیگر نشسته اند، دوباره وارد هوا شوند.

باز کردن یک در می تواند به شدت جریان هوای اتاق را به هم بزند و ذرات بزاق حاوی ویروس نشسته بر روی زمین را از جای خود بلند و وارد هوا کند. حتی راه رفتن در یک اتاق ممکن است ذرات بزاق را در مسیر حرکت شخص به هوا بلند کند.

اگر شخصی بیمار باشد، ذراتی که با یک سرفه واحد از دهان او خارج می شود، ممکن است حاوی بیش از دویست میلیون ویروس باشد. این تعداد در طول عفونت در حالیکه دستگاه ایمنی فرد در حال پاک کردن عفونت است، ممکن است خیلی متغیر باشد.

عموما در یک فرد بیمار در اغلب عفونت ها در هنگامی که اولین علائم ظاهر می شود، بیماری بیش از هر وقتی مسری است و در ادامه با مقابله ای که دستگاه ایمنی انجام می دهد، میزان سرایت بیماری کاهش می یابد.

ویروس های موجود در هوا چگونه شما آلوده می کنند؟

هنگامی که ویروس ها درون ذرات ریز بزاق وارد هوا می شوند، می توانند ساعت ها زنده بمانند.

حتی اگر این ذرات روی سطحی بنشینند، ویروس ها می توانند زنده بمانند و با دیگر به هوا وارد شدند، هنوز بیماری منتشر کنند.

اگر ذره بزاق روی یک برگ کاغذ بنشیند، ویروس های درون آن می توانند برای ساعت ها زنده بمانند. اگر این ذره روی یک سطح فلزی یا پلاستیکی قرار بگیرد، ویروس ها می توانند برای روزها زنده بمانند.

هنگامی که این ذرات آلوده استنشاق می شوند، در پشت گلو جایگزین می شوند و ویروس ها موجود در آنها سعی می کنند تا به سلول های پوششی این منطقه وارد شوند و شروع به تکثیر کنند.

ویروس در این وضعیت ممکن است به عفونت منجر شود یا نشود. دفاع های طبیعی بدن برای از بین بردن عفونت ها طراحی شده اند، و اینکه فردی بیمار می شود یا نه، بستگی به این دارد که چه تعداد ویروس را استتشاق کرده باشد و نیز اینکه دستگاه ایمنی فرد پیش از این با این ویروس برخورد داشته است یا خیر.

بررسی ها نشان داده اند افرادی که چهار بار یا بیشتر در هفته و هر بار حداقل ۴۵ دقیقه ورزش می کنند، ۲۵ تا ۵۰ درصد کمتر به علت مریضی، از رفتن به سر کار باز می مانند.

پیشنهادات برای طی کردن این دوران:

به منظور پیگیری از ابتلا به بیماری های عفونی دستهای خود را به طور مرتب و با آب و صابون شستشو دهید برای این منظور از صابون های معمولی استفاده کنید استفاه از صابون های آنتی باکتریال لزومی ندارد.

اگر علائم سرماخوردگی، فقط در سرتان است، و به سینه تان سرایت نکرده است، می توانید به ورزش تان ادامه دهید.

به خودتان بیش از حد فشار نیاورید. این امر به معنای آن است که ندوید: تنها پیاده روی کنید. بررسی ها نشان نداده اند که ورزش ملایم برای سرماخوردگی بد باشد.

اگر علائم سرماخوردگی تان شدید و بیشتر از حد آبریزش بینی است، در رختخواب بمانید. این توصیه برای مواردی است که سرماخوردگی به سینه تان ریخته است، بدن درد شدید و یا تب دارید.

بزرگ شدن غدد لنفاوی هم مشکل جدی تری را نشان می دهد و بهتر است استراحت کنید.

به جز موارد سرماخوردگی خفیف، در دوران بهبودی از بیماری هم بهتر است ورزش را کنار بگذارید. پیش از شروع دوباره ورزش یکی دو هفته استراحت کنید.

برای درمان سرماخوردگی یا آنفولانزای ویروسی از آنتی بیوتیک استفاده نکنید زیرا عفونت های ویروسی به این دسته داروها پاسخ نداده و به جای آن از محلول نمکی برای شست و شوی بینی و قرص های مکیدنی برای کاهش سوزش و گلو استفاده کنید.

در صورت تجویز یک آنتی بیوتیک برای شما با مشاهده علائم بهبودی دارو را قطع نکرده و برنامه درمانی خود را کامل کنید . تا جایی که امکان دارد مراقب تغذیه خود باشید و از فرآورده های کاملا طبیعی و بدون هیچ آنتی بیوتیکی استفاده کنید

و بالاخره آخرین توصیه اینکه، پیش از زدن واکسن آنفلوآنزا ورزش کنید، زیرا پژوهش ها نشان داده است که فعالیت بدنی در درازمدت، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت خواهد کرد.

کیوی مفید برای سرماخوردگی:

با سرد شدن هوا بسیاری از میوه ها و سبزی هایی که منبع غنی ویتامین C هستند در دسترس ما قرار می گیرند، از انواع مرکبات گرفته تا کلم های مختلف و حتی کیوی. انگار خداوند می خواهد با نعمات بی پایانش ما را از سرماخوردگی و بیماری عفونی محافظت کند.

کیوی یکی از منابع غنی ویتامین C است و می دانید که خوردن مواد غذایی غنی از این ویتامین، ابتلا به سرماخوردگی را کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده اند که هر یک عدد کیوی متوسط، ۵۷ میلی گرم ویتامین C است. به این دلیل متخصصان تغذیه، این میوه را منبع عالی این ویتامین معرفی می کنند.

همچنین ویتامین C یکی از آنتی اکسیدان های قوی است. بررسی ها نشان داده اند افرادی که در برنامه غذایی روزانه خود از انواع آنتی اکسیدان ها استفاده می کنند، کمتر به بیماری های قلبی عروقی ، سکته ی قلبی و انواع سرطان ها دچار می شوند و سیستم ایمنی بدن شان هنگام مقابله با استرس ، قوی تر عمل خواهد کرد.

یادتان باشد که هر چه کیوی رسیده تر باشد، آنتی اکسیدان بیشتری خواهد داشت و مغذی تر خواهد بود.

علاوه بر ویتامین C، کیوی منبع مناسب فیبر غذایی نیز است.

بررسی ها نشان داده اند، رژیم هایی که فیبر غذایی بالایی دارند، نمی گذارند سطح کلسترول خون به حد غیرمجاز و بیمارگونه برسد و به این ترتیب خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و حملات قلبی را نیز کم می کند.

.: Weblog Themes By MihanSkin :.

صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic