وبلاگ خانواده
هر آنچه یك خانواده نیاز دارد  

همه چیز درباره پلاک خودروهاهمه چیز درباره پلاک خودروها

در سال 1378 با آمدن پلاك های لیزری، مسئولین تصمیم گرفتند، باید همه پلاك های خودروها یكسان شوند و این نوع پلاك روی همه خودروها نصب شود؛ بنابراین، طرح تعویض پلاك در سطح كشور آغاز شد و تا به آنجا رسید كه مالكان خودرو، موظف به دریافت برچسب تعویض پلاك شدند و بابت آن برچسب ها نیز در آن روزگار، مبلغی از آنها گرفته شد و بماند كه این برچسب ها و نصب آنها روی شیشه جلوی خودروها، چه داستان ها و خساراتی را برای صاحبان خودروها به راه انداخت، ولی، این طرح، هیچ گاه اجرایی نشد و به خاطر ها پیوست!
سیستم و نحوه شماره گذاری خودروها در ایران، داستانی نسبتاً جالب و طولانی دارد، به گونه ای که تا کنون قوانین و شرایط متفاوتی برای پلاك های خودرو، چگونگی تعویض و همچنین ابعاد آنها تصویب و اجرا شده و گاه نیز در زمان اجرا به فراموشی سپرده شده است.

پلاك های ابتدایی متشكل بود از نام شهر و حدود چهار عدد كه در بالای نام شهر قرار داشت. بعدها با افزایش خودرو، یكی از حروف الفبای فارسی نیز به نام شهرها افزوده شد و سپس نوبت به پلاك هایی رسید كه نام شهر با عدد دو رقمی تركیب شد و پلاك های خاطره انگیزی را ساخت كه هنوز مطمئناً ماشین بازهای آن روزها، خاطرات فراوانی با آن پلاك ها دارند؛ مانند: تهران28، تهران42 و... .

در سال 1369 كار به جایی رسید كه سیامك شایقی، نام فیلم خود را رنو تهران 29 گذاشت و این نامگذاری دلیلی است بر اهمیت پلاك ماشین ها در آن سال های نه چندان دور.

در دهه هفتاد، نوبت به طرح تعویض پلاك و پلاك های لیزری رسید. خودروها با پلاك های لیزری در خیابان ها رفت و آمد می كردند، نصب پلاك لیزری روی خودروها با عرضه پراید به بازار خودرو كشور تقریباً همزمان بود.

در سال 1378 با آمدن پلاك های لیزری، مسئولین تصمیم گرفتند كه باید همه پلاك های خودروها یكسان شوند و این نوع پلاك روی همه خودروها نصب شود؛ بنابراین، طرح تعویض پلاك در سطح كشور آغاز شد و تا به آنجا رسید كه مالكان خودرو، موظف به دریافت برچسب تعویض پلاك شدند و بابت آن برچسب ها نیز در آن روزگار مبلغی از آنها گرفته شد و بماند كه این برچسب ها و نصب آنها روی شیشه جلوی خودروها چه داستان ها و خساراتی را برای صاحبان خودروها به راه انداخت، ولی، این طرح، هیچ گاه اجرایی نشد و به خاطر ها بیوست!

در سال های اخیر و دهه هشتاد، نوبت به پلاك های ملی رسید كه هم دارای ابعاد و طرحی جدید بود و هم در نوع شماره گذاری و چیدمان اعداد و حروف در كنار یكدیگر بدیع به نظر می رسید.

كُدهای دو رقمی كه در سمت راست این پلاك ها بود، معرف محل سكونت و آدرس شهر و منطقه ای بود كه مالك خودرو در زمان خرید خودرو به اداره شماره گذاری اعلام كرده بودند.

تفاوت فاحش و اصلی و شاید دلیلی كه باعث نصب این نوع پلاك بر خودروها شد، در این بود كه این پلاك به خودرو تعلق نداشت و متعلق به مالك خودرو بود و با انتقال خودرو به شخصی دیگر پلاك انتقال نمی یافت و پلاك تنها به شخص تعلق داشت و با تغییر وسیله نقلیه، شخص همواره از پلاك ثابتی استفاده می كند.

با توجه به افزایش روزافزون خودرو در سطح شهرها و تمایل مالكیت دست کم یك خودرو برای هر خانواده، به نظر می رسد كه به زودی این كُدهای دو رقمی نیز به پایان خواهد رسید و باید شاهد پلاك های جدید و یا اعداد و حروفی جدید روی پلاك ها باشیم.

هم اکنون نیز تعویض پلاك موتور سیكلت ها و ملی شدن پلاك این وسیله نقلیه در حال اجرا است و مالكان موتور سیكلت ها بنا بر جدول اعلام شده برای تعویض پلاك با در دست داشتن مدارك مورد نیاز به محل های مخصوص اجرای این طرح م روند.

بنانبراین، اگر كمی كنجكاو باشید، شاید دیدن پلاك های متفاوت و جدید در سطح شهر محل سكونت شما، برایتان جالب به نظر برسد و بخواهید بدانید كه این خودرو به كدام شهر تعلق دارد و از كجا به شهر شما آمده است!

اگر در تهران سكونت دارید، دیدن پلاك های با كُدهای ایران 11، 22، 33، 44، 55، 66، 78، 87، 21و حتی 68 برایتان غریبه نیست و شاید تنها برای نخستین بار، حس كنجكاوی شما را تحریك كرده باشد، چرا كه این كُدها، همگی به تهران و حومه و در دورترین منطقه به شهرستان البرز تعلق دارند، ولی دیدن پلاك های 91، 72، 56، 46و... آدم های كنجكاو را به تكاپو وامی دارد تا بدانید كه این خودرو از كجا آمده و مالك آن اهل كدام نقطه از ایران است.

گفتنی است، چگونگی منطقه بندی پلاک های شخصی و این که کدام شهر با چه شماره ای مشخص شده، همواره یکی از رسش های مردم بوده است.

به گزارش تهران الف، چگونگی منطقه بندی پلاك های ملی به شرح زیر است:

آذربایجان شرقی (تبریز) كُد های: 15ـ 25ـ 35
آذربایجان غربی (ارومیه) كُدهای: 17ـ 27
اردبیل (اردبیل) كُدهای: 91
اصفهان (اصفهان) كُدهای: 13 ـ 23ـ 43
ایلام (ایلام) كُدهای: 98
البرز (كرج) كُدهای: 68 ـ 78
بوشهر (بوشهر) كُدهای: 48 ـ 58
تهران (تهران) كُدهای: 11ـ 22ـ 33ـ 44ـ 55ـ 21ـ 66ـ 77ـ 88ـ 99
چهارمحال بختیاری (شهركرد) كُدهای:71 ـ 81
خراسان (مشهد) كُدهای: 12ـ 32ـ 42
خوزستان (اهواز) كُدهای: 14ـ 24 -34 ـ 35
زنجان (زنجان) كُدهای: 97 ـ 87
سمنان (سمنان) كُدهای: 86 ـ 96
سیستان و بلوچستان (زاهدان) كُدهای: 85 ـ 95
فارس (شیراز) كُدهای: 63 ـ 73 ـ 83
قزوین (قزوین) كُدهای: 79 ـ 89
قم (قم) كُدهای: 16 ـ 26 ـ 36
كردستان (سنندج) كُدهای: 51 ـ 61
كرمان (كرمان) كُدهای: 45 ـ 65
كرمانشاه (كرمانشاه) كُدهای: 19 ـ 29
كهگیلویه بویراحمد (یاسوج) كُدهای: 49
گلستان (گرگان) كُدهای: 59 ـ 69
گیلان (رشت) كُدهای: 46 ـ 56 ـ 76
لرستان (خرم آباد) كُدهای: 31ـ 41
مازندران (ساری) كُدهای: 62 -72 ـ 82ـ 92
مركزی (اراك) كُدهای: 47 ـ 57
هرمزگان (بندرعباس) كُدهای: 84 ـ 94
همدان (همدان) كُدهای: 18 ـ 28
یزد (یزد) كُدهای: 54 ـ 64
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic