وبلاگ خانواده
هر آنچه یك خانواده نیاز دارد  

بهانه های معمول در شروع نکردن گیاهخواری


با سلام به شما خواننده عزیز   شما می توانید همزمان با گرفتن اطلاعاتی جدید قدرت استدلال و تحلیل گری خود را هم با خواندن مطلب زیر بیازمایید. در هر صورت اگرممکن است این مطلب را به تعدادی از دوستانتان و همکارانتان که به انها دسترسی دارید ارسال فرمایید.

 

بهانه های معمول در شروع نکردن گیاهخواری

 

ما آدم ها توانایی این را داریم که برای انجام ندادن کاری که دلمان نمی خواهد هزار و یک دلیل جور کنیم و من می خواهم برای شروع نکردن گیاه خواری چند دلیل بیاورم :

1-     گوشت غذای اصلی من است و در صورتی که گوشت را حذف کنم  نمی دانم چه باید بخورم

گوشت غذای اصلی انسان نیست و این را شکل دندان ها و طول روده ها و فیزیولوژی بدن ثابت می کند و ددر صورت حذف گوشت که صرفا از روی عادت خورده می شود می توان نودو پنچ در صد غذاهای معمول را به  همین صورت فعلی تهیه نمود که فقط بجای گوشت از جایگزین های گوشت مانند سویا و قارچ در تهیه ان استفاده می شود.

2-    هیچ غذایی مزه گوشت را نمی دهد و خوردن کباب با گوشت تازه و جوجه کباب و ماهی کباب و غذاهایی که با گوشت و مرغ طبخ شده باشد لذت بخش است.

مزه غذا فقط یک عادت است و با استفاده از جایگزین های گوشت هم می توان غذاهای بسیار خوشمزه تهیه نمود و در این مورد کتب زیادی نگاشته شده است. باید بدانیم و بپذیریم که همه ما با فرهنگ گوشت خواری بزرگ شده ایم ، همه خاطرات زندگی ما انباشته از گوشت خواری است. در همه جشن ها و شادی ها کباب خورده ایم خاطرات مسافرت هایمان پر از جوجه کباب و ماهی کباب است همه روز های مهم زندگی مادر برای ما چلو کباب  می پخته است!
خوردن و خوردن ! این لذت بزرگ زندگی ما بوده است، ولی ما چه چیزی را خورده ایم ؟
خوب است بدانیم برای تامین این لذت جویی کور و بی فایده ما از زندگی مان میلیون ها عدد انواع حیوانات در سراسر جهان به بهای از میان رفتن میلیون ها هکتار محصولات کشاورزی تولید و کشتار می شوند
این حمام خون و نابودی مهیب محیط زیست بهای لذت جویی یک گوشت خوار از زندگی است
گوشت خواری به این بهای سنگین فارغ از سایر جنبه های منفی آن کاری بسیار غیر منطقی و غیر مسوولانه به نظر می رسد.
یک گیاه خوار مانند پرنده ای سبک بال با کمترین زیان و زحمت برای محیط زیست خود از بهترین و طبیعی ترین مواد غذایی تغذیه می کند، از تناسب اندام و سلامت تن و روان بهره مند است عملا و واقعا از خشونت دور است و لذتی عمیق و واقعی از زندگی را تجربه می کند.
واقعیت این است که متاسفانه عوام از پس پرده خونین گوشت خواری گیاه خواری را یک نوع ریاضت و شکنجه تلقی می کنند ، حال آن که گیاه خوار در جریان زندگی مسوولانه و سالم خود ناب ترین و بالاترین لذت ها را تجربه می کند.

 

3-    گیاهخواری یعنی مصرف سبزی خوردن و سبزیجات دیگر را هم که نمی شود خورد پس من از گرسنگی رنج می برم.

گیاهخواری یعنی کنار گذاشتن هر گوشتی که برای تهیه ان حیوانی به قتل برسد و با استفاده از جایگزین های گوشت و مرغ و ماهی می توان غذاهای بسیار متنوع و خوشمزه ای تهیه نمود.

4-    در زمان رفتن به مهمانی و مسافرت از لحاظ غذایی سختی خواهم کشید.

زمانی که انسان نسبت به زجر کشیدن حیوانات تعهدی را پذیرفت اگر  نیاز شد در کوتاه مدت  از خوردن انچه دوست دارد محروم شود انرا با خوشحالی می پذیرد. در مهمانی و مسافرت می توان از غذاهای بدون گوشت که معمولا در سفره ما بوده تهیه و یا با خود ببریم و یا با استفاده از امکانات در محل های مختلف ان را تهیه کنیم. ضمنا در صورتی که تعداد گیاهخواران از حدنصاب بگذرد رستوران های گیاهی در همه مکان ها  تاسیس خواهند شد.

5-    اگر به شیوه گیاهخواری عادت کنم مهمان هایی که به خانه ما می ایند باید ان را به زور تحمل کنند.

           برای مهمان می توان تا زمانی که به غذای گیاهی ما عادت نکرده غذای مورد نظرش را پخت و بسیار مواقع پیش امده که مهمان غذای گیاهی را به انچه برای او تهیه کرده ایم ترجیح می دهد.

6-     همیشه مواد اولیه غذایی در دسترس من نخواهد بود و برای پیدا کردن ان باید سختی بکشم.

این روز ها خوشبختانه مواد اولیه لازم برای تهیه غذاهای گیاهی  در هر کوی و محله و شهر پیدا می شود و قارچ و سویا را در انواع ان از هر سوپر مارکتی می توانید تهیه نمایید.

7-    تهیه غذای گیاهی سخت است و زمان زیادی می خواهد و من حوصله ان را ندارم  و برای تهیه و طبخ غذاهای گیاهی هیچ روش و دستورالعملی نمی شناسم.

تهیه غذای گیاهی از غذاهای گوشتی وقت کمتری را می گیرد و کار زیادتری را نمی طلبد و بسیار اسان تر از تهیه غذاهای گوشتی نیز می باشد و پس از یادگیری پخت چند نمونه غذا به این امر پی خواهید برد.  متجاوز از سی عنوان کتاب و کتابچه و جزوه  در زمینه تهیه غذاهای  گیاهی در بازار کتاب دیده می شود و ضمنا تعدادی سی دی در زمینه اشپزی گیاهی وجود دارد و برخی از سایت های اینترنتی در زمینه گیاهخواری پراست از دستورالعمل های تهیه غذای گیاهی که هر هفته غذای جدیدتری را اموزش می دهند.

9- من گیاه خواری نمی کنم چون می ترسم از گرسنگی رنج ببرم
گوشت خواری ریشه هایی فرهنگی دارد و این ریشه های فرهنگی آن قدر در تمدن انسان فرو رفته اند که جلوه های آن در همه شوون زندگی انسان امروز به چشم می خورد.

باید پذیرفت که یک گیاه خوار مبتدی برای سیر کردن شکم خود در جامعه بشری امروز تا حدی با مشکلاتی روبرو خواهد بود.
مشکلاتی که ناشی از سلطه فرهنگ گوشت خواری است ، طبیعی است که یک گیاه خوار نمی تواند به راحتی در یک رستوران و یا فروشگاه متعارف امروزی غذای دندان گیری برای خود پیدا کند.
خوشبختانه با توسعه ارزش های زیست محیط محور و گسترش گیاه خواری در میان مردمان جهان فروشگاه ها و رستوران های گیاه خواری نیز همزمان با این رشد فرهنگی توسعه می یابند.با این وجود در حال حاضر در تهران 5 رستوران عرضه کننده غذاهای گیاهی و 8 فروشگاه عرضه کننده مواد خام ارگانیگ و مورد استفاده گیاهخواران تاسیس شده که تعداد انها هرسال در حال بیشتر شدن می باشد.
با این وجود یک گیاه خوار به سرعت می تواند با برنامه ریزی و شناسایی مواد غذایی مفید و قابل مصرف علاوه بر بهره مندی از سایر جنبه های مثبت گیاه خواری همواره سیر باشد.

10- من گیاه خواری نمی کنم چون می ترسم بر اثر سوء تغذیه بمیرم یا موهایم بریزد یا رنگ پوستم  زرد شود  و یا عضلاتم تحلیل برود یا از نظر قوای فکری و هوش و حافظه دچار مشکل بشوم  .


تا به حال هیچ گزارش مستندی از مرگ یک نفر بر اثر گیاه خواری ثبت نشده است و این  به خودی خود نشان می دهد که گیاه خواری نوعا یک عمل مرگ بار نیست!
 تحقیقات متعدد علمی و شواهد فراوان تجربی فایده های گیاه خواری را ثابت نموده اند. با این وجود  تعدادی ازگوشت خواران  تلاش فراوانی برای رد گیاه خواری نموده اند ولی تا کنون به هیچ دلیل علمی مستند در زمینه زیان بار بودن گیاه خواری دست نیافته اند. در صورتی که مواد غذایی مناسب به صورت صحیح فراهم نشود و یا در دسترس نباشد مواد مکمل بصورت قرص های روی و اهن و ویتامین ب12 در دسترس همگان است که با مصرف چند عدد از ان در ماه  کمبود این  مواد و ویتامین  را می توان به راحتی جبران نمود.
واقعیت این است که ما بدون مصرف گوشت و لبنیات هم به خوبی می توانیم به زندگی خود ادامه بدهیم، مواد غذایی گیاهی به خوبی نیاز های بدن ما را تامین می کنند و این برای کسی که به زندگی سالم فکر می کند کافی به نظر می رسد.
یک گیاه خوار به دلیل خاص بودن روش تغذیه اش بسیار بیشتر از دیگران به تغذیه خود توجه دارد و این خود یکی از دلایل سلامت زندگی گیاه خواران است ، متاسفانه آمار های وحشتناکی از بروز سوء تغذیه مخصوصا در میان کودکان و نوجوانان منتشر می شود که مطمئنا هیچ یک از این افراد گیاه خوار نبوده اند.
متاسفانه بر خلاف آن چه گفته می شود گوشت خواران به نسبت خیلی خیلی بیشتر از گیاه خواران در معرض سوء تغذیه قرار دارند.
با تاسف باید گفت یکی از باور های غلط در میان مردمان سالم و قوی تر دانستن افراد چاق است، عوام چاقی را نشانه سلامتی می دانند! یک گیاه خوار به طور طبیعی و به سبب سلامت تغذیه و دریافت متناسب کالری وزن اضافی بدن خود را از دست می دهد، کاهش وزن که در حقیقت بازگشت سلامتی به بدن است همراه با از دست دادن چربی های اضافه یکی از بهترین جنبه های گیاه خواری است.
با این حال برخی افراد تحت فشار اجتماعی که بر اثر باور های غلط شکل گرفته است این حالت طبیعی و بازگشت سلامتی به بدن را به ضعف و تحلیل رفتن تعبیر می کنند که کاملا غلط است، امروزه چاقی به عنوان یک بیماری مرگ بار شناخته می شود.

برای اطمینان خاطر این دسته از عزیزان باید خاطر نشان نمود که صدها دانشمند از جمله اینشتین و نیوتون و امثال انها گیاهخوار بوده اند و از نظر قوای فکری کم نیاورده اند و همچنین از بین ورزشکاران گیاهخوار افرادی هستند که در المپیک در رشته های دو و میدانی و بوکس و بدن سازی و غیره صاحب یک یا چند مدال طلا شده اند و اسامی این افراد در سایت گیاهخواران منتشر شده و موجود است. این موضوع هم تصدیق کننده این امر است که با گیاهخواری به شیوه درست نیروی بدنی افراد کم نمی شود.
11- می ترسم از طرف خانواده و دوستانم مسخره و یا طرد بشوم
فرهنگ گوشتخواری در همه لایه های جامعه امروز بشری نفوذ کرده است، در عزا و عروسی ، در جشن و ماتم گوشت بخش اصلی تغذیه مردم امروز را تشکیل می دهد ، گوشت مهمترین بخش غذای انسان امروز است نه به دلیل ارزش غذایی بلکه به دلیل اهمیت فرهنگی.

متاسفانه جامعه امروز در پذیرش گیاه خواران با مشکلات زیادی روبروست،
با این حال یک گیاه خوار می تواند به سرعت خود را با شرایط جدید تطبیق بدهد و با یک تحلیل درست و منطقی از شرایط جدید بکوشد نه تنها خود را از حالت انفعال خارج کند بلکه با فعال شدن در محیط اجتماعی خود به  انتقال پیام زیبای گیاه خواری بپردازد.
یک گیاه خوار می تواند با مطالعه و افزایش آگاهی خود پیام گیاه خواری را به افراد خانواده و دوستان خود منتقل کند و آن ها را با گیاه خواری به عنوان یک روش تازه زندگی آشنا کند.
 به هر حال یک گیاه خوار می تواند تلاش کند تا با دوستان تازه ای که آن ها هم گیاه خواری را به عنوان روش زندگی خود برگزیده اند آشنا شود و زندگی لذت بخشش تازه اش را با گیاه خواران دیگر شریک شود.
 باید بدانید که به سرعت و با بروز نتایج مثبت گیاه خواری در وجود شما از جمله کاهش وزن و تناسب اندام و تاثیرات مثبت روحی و اخلاقی همان منتقدان و مسخره کنندگان به سرعت تغییر جهت خواهند داد و شرایط روز بروز به نفع شما تغییر خواهد کرد.
12-  گیاه خوار بودن یا نبودن من هیچ تاثیرخوبی بر محیط ودیگران نخواهد داشت
گیاه خواران در نهایت در پی آن هستند که جهان بهتری را برای همه ساکنانش فراهم کنند ، آن ها از تلاش برای توقف پرورش صنعتی حیوانات و کشتار آنان از تلاش برای ریشه کنی گرسنگی در جهان با دست کشیدن مردمان از گوشت خواری از نجات کره زمین از تبعات مهیب گوشت خواری و اهداف بسیار بزرگ دیگر ی سخن می گویند که دست یابی به آن ها بسیار سخت به نظر می رسد.

این سوال شاید برای هر کسی پیش بیاید که گیاه خواری من یک نفر آیا تاثیری خواهد داشت؟
به هر حال هر جمعیت بزرگی هم از یک نفر هایی مانند من و شما تشکیل شده است، متاسفانه باید بدانیم که گیاه خواری د رکشور ما به سبب ضعف های بنیادی و فرهنگی پیشرفتی بسیار کمتر از سایر ممالک داشته است.
امروزه تنهادر کشور انگلستان بیش از سه میلیون گیاه خوار زندگی می کنند. در سراسر جهان میلیون ها گیاه خوار زندگی می کنند و روز بروز به آن ها اضافه می شود.
به هر حال انسان امروز با قدرت بی حد ومرزی که بر اثر پیشرفت های علمی به دست آورده است اگر بر اساس مسوولیت های خود نسبت به کره زمین و سایر ساکنانش عمل نکند به سرعت خود وهمه کره زمین و ساکنانش را به نابودی خواهد کشاند.

مطمئن باشید که با انتخاب شیوه گیاهخواری هم به پالایش جو زمین و اب های جاری کمک کرده اید و هم یک همنوع گرسنه خود را نقطه ای از این کره زمین سیر کرده اید هم به خدا نزدیک تر شده اید و هم از تبعات نیک ان به هموطنان و همنوعان خود خدمت بزرگی انجام داده اید. همه این مطالب  از لحاظ علمی محاسبه شده  و توسط محققان به اثبات رسیده است.

 

13- دراین سن و سال چه لزومی دارد گیاهخوار شوم اینهمه کار دیگر هست که می شود کرد

برای انجام همه کارهای دیگر شما ابتدا نیاز به سلامت جسمی و روحی و اراده و ارامش دارید و می توانید این موارد را از طریق گیاهخواری تامین نموده و سپس به همه کارهای مهم دیگرتان بپردازید.

هرشخصی در هر سن و سال و هر شرایط بدنی و زیستی اعم از مرد و زن و کودک و پیر می تواند با خیال راحت شیوه گیاهخواری را شروع کرده و  نتایج مثبت ان را بعد از مدتی لمس نماید.

14- خداوند حیوانات را برای ما افریده تا از محصولات و گوشت انها استفاده کنیم  چرا ان را کنار بگذاریم.

زمان و شرایطی که محیط خاصی سبب شده افراد مجاز به خوردن گوشت حیوانات باشند گذشته و در این مورد بهتر است به تفسیر های برخی از علما و توضیحات اهل تحقیق رجوع فرمایید. در شرایط حاضر خوردن گوشت حیوانات تنها قوت ما نیست که در صورت ترک ان از گرسنگی در بیابان تلف شویم. به احادیث و  فرمایشات بزرگان دین در مورد مصرف گوشت دقت فرمایید که فرموده اند شکم خود را گورستان حیوانات قرارندهید.

15- اگر ما حیواناتی مانند گوسفند و خوک را نخوریم اینقدر زیاد می شوند که انها ما را می خورند

این مطلب توسط یکی از زعما در رسانه مطرح شده ولی بیشتر شبیه به لطیفه است چون ما که در کشورمان خوک ها رابرای مصرف گوشت انها نمی کشیم پس خوک ها انقدر زیاد شده اند که مارا می خورند؟

16-می گویند گیاهخواری انسان را از بسیاری از بیماری ها دور نگه می دارد ولی بسیاری هستند که گوشت خورده اند و سالم مانده و عمر طولانی هم داشته اند پس چه لزومی در این کار دیده می شود.

استعداد بدن افراد مختلف و توان مقاومت انها در مقابل بیماری با هم تفاوت دارد . امار به ما می گوید درصد بسیاری از بیماریهای امروز در اثر گوشتخواری است و انجمن قلب امریکا و انجمن های دیگر مضر بودن گوشت برای سلامت انسان را تایید نموده اند. ان معدود افرادی که سالیان دراز گوشت خورده و عمر طولانی با سلامت جسمی داشته اند چه بسا می توانستند با انتخاب شیوه گیاهخواری به سلامت بیشتر و عمری طولانی تر نیز دسترسی داشته باشند ولی از این امر بی اطلاع بوده اند یا شاید هم بی نیاز.

17- پزشکان و را دیو و تلویزیون و رسانه ها همه می گویند ماهی بخورید برای فلان بیماری مرغ بخورید برای فلان بیماری و هیچکدام تا به حال خوردن این مواد را منع نکرده اند با اینگونه مطالب چه کنیم ایا حرف انها را قبول نکنیم؟ یعنی مسوولین بهداشتی این مسایل را نمی دانند؟

پزشکان در دنیای غرب بیش از پزشکان کشور ما به تحقیق گرایش دارند و به همین علت دیده می شود که در میان پزشکان غرب تعدادی وگان شده اند و انجمن های بسیاری تاسیس کرده اند از جمله دکتر برنارد پئله و گروه پزشکان متخصص فرانسوی که انجمن (APSARES)  را تاسیس نموده اند. زمان لازم دارد تا پزشکان کشور ما هم به نتایج تحقیقات انها دسترسی یابند و همچنین برخی از پزشکان هم وطن ما معتقد هستند بیماران امادگی پذیرش توصیه انها را مبنی بر عدم مصرف گوشت ندارند.

18- گیاهخواری مد روز شده و بعضی برای پیروی از مد به ان روی می اورند ولی من که پیرو مد نیستم

برای اطلاع از این دسته بهانه گیران باید عرض کنیم فیثاغورث و افلاطون و خیلی از بزرگان بیست قرن پیش هم گیاهخوار بوده اند و حتی قرن ها قبل این افراد گیاهخواری در گوشه و کنار کره زمین ادامه داشته لذا این مقوله ای نیست که مد امروز باشد.

19- افرادی که در امر تهیه گوشت هستند در صورت گیاهخوار شدن مردم  شغل خود را از دست می دهند.

درزمانی که بخش قابل توجهی از جمعیت گیاهخوارشوند برای کلیه افراد شاغل در امر گوشت و فراورده های دامی شغل جدید در مزارع و کارخانجات تبدیل و فراوری محصولات زراعی و باغی فراهم می شود و به جای استفاده از پوست و پشم حیوانات برای البسه نیز از مواد سنتزی و مواد گرفته شده از الیاف طبیعی کشاورزی می شود بهره جست.  فروشگاه های گوشت به فروش مواد اولیه گیاهخواری خواهند پرداخت و رستورانها به طبخ و توزیع غذاهای گیاهی مبادرت خواهند نمود.  بطور مطمئن این را می شود گفت که هیچکس به دلیل این که جامعه به گیاهخواری روی اورد بیکار نخواهد شد.

 20- راستش هرچه فکر می کنم مشکل است مزه کباب را از دست بدهم ان هم بدون دلیل مستندی

بازگشتیم به اول خط و اول دایره و این یعنی گاهی بهانه ها هم کافی نیستند و دلیل راه خودش را گم می کند.

 

تعدادی از پزشکان متخصص در فرانسه و از جمله دکتر برنارد پئله که همگی وگان هستند انجمنی به نام (متخصصین سلامت برای داشتن رژیمی مسئولانه)  یا به اختصار نام فرانسوی ان (.APSARES) تاسیس نموده اند و مطالب مفیدی را در زمینه گیاهخواری منتشر می نمایند که برای همگان قابل استفاده است.

.: Weblog Themes By MihanSkin :.

صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات