وبلاگ خانواده
هر آنچه یك خانواده نیاز دارد  
چه زمان‌هایی حملات قلبی خطرناك‌ترند؟
هر روز افراد زیادی دچار حمله قبلی می‌شوند، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد چنانچه این حملات قلبی صبح هنگام اتفاق افتد، به شكل خطرناك‌تری می‌تواند روی فرد بیمار تاثیر گذارد. 

حملات قلبی كه بین ساعت 6 صبح تا ظهر اتفاق می‌افتد 20 درصد بیشتر نواحی بدن را دچار انفاركتوس می‌كند. این نواحی بر اثر وقفه گردش خون در رگ، دچار مردگی بافت‌ها می‌شوند.

این موضوع برای فرد دچار حمله می‌تواند بسیار خطرناك‌تر از حملاتی باشد كه در دیگر ساعات روز اتفاق می‌افتد.

كاملا محرز است كه ساعت بیولوژیك بدن در طول 24ساعت روی فرآیندهای مختلف فیزیولوژیك قلبی ـ عروقی همچون حمله قلبی كه بیشتر تمایل دارند در ساعاتی كه فرد تازه از خواب بلند شده اتفاق افتند، اثرگذار است. چیزی كه كمتر در مورد آن می‌دانیم میزان ضررهایی است كه در نتیجه این حملات در ساعات مختلف اتفاق می‌افتد.

به این منظور محققان مادریدی در اسپانیا تصمیم گرفتند نقش زمان بروز حمله قلبی طی 24 ساعت و میزان بافت‌های مرده ناشی از این حملات را در بیماران مبتلا به انفاركتوس میوكارد STE بررسی كنند. این نوع حمله قلبی در نتیجه مسدود شدن دراز مدت منابع خونی به وجود می‌آید.

برای این منظور، اطلاعات مربوط به 811 بیمار مبتلا به STEMI كه بین سال‌های 2003 تا 2009 در بخش مراقبت‌های ویژه بیماران قلبی بیمارستان «سن كارلوس» مادرید بستری شده بودند، مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار گرفت.

محققان با نگاه كردن به آزاد شدن آنزیم در بیمار به محاسبه اندازه انفاركتوس یا همان بافت‌های مرده ایجاد شده پس از حمله پرداختند.

زمان شروع حمله STEMI به 4 دوره‌ 6 ساعته موزون با ریتم ساعت بیولوژیك تقسیم شد.

مشخص شد بیمارانی كه بیشترین میزان ضرر ناشی از انفاركتوس را داشتند در ساعات 6 بامداد (ساعتی كه تاریكی هوا رو به روشنی است)‌ تا نزدیكی‌های ظهر دچار حمله قلبی شده‌اند. در این ساعات، بیماران یاد شده 21 درصد بیش از دیگران ترشح آنزیم داشته‌اند. این میزان در افرادی كه بین ساعت 6 بعدازظهر تا نیمه شب دچار حمله قلبی شده بودند، كمتر بود.

بیشترین تعداد از این بیماران كه 269 نفر بودند بین ساعات 6 صبح تا ظهر دچار حمله قلبی شده بودند. 240 نفر بین ظهر تا 6 بعدازظهر، 161 نفر بین 6 بعدازظهر تا نیمه شب و 141 نفر بین نیمه شب تا 6 صبح دچار حمله شده بودند. همچنین مشخص شد افرادی كه در دیواره قدامی (پیشین)‌ قلب دچار حمله شده بودند، بیش از كسانی كه حمله قلبی در نقاط دیگر داشتند دچار انفاركتوس شده‌اند.

Sciencedaily / مترجم: آتنا حسن‌آبادی


.: Weblog Themes By MihanSkin :.

صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات