وبلاگ خانواده
هر آنچه یك خانواده نیاز دارد  

بزرگ جلوه دادن دروغ بچه ها نتیجه عكس دارد

براى بسیارى از پدر و مادرها، كنار آمدن با دروغگویى فرزندان بسیار ناراحت كننده است.

معمولاً كودكان حساس، مظلوم و دوست داشتنى به نظر مى رسند. در نتیجه، وقتى كودك كار «بدى» مانند دروغ گفتن انجام مى دهد، پدر و مادر بشدت مأیوس مى شوند. به استثناى كودكانى كه مشكلات شدید رفتارى دارند، بیشتر كودكان وقتى دروغ مى گویند كه فكر مى كنند كار بدى كرده اند و نمى خواهند تنبیه شوند. از این نظر كودكان حساس با سایر همسالان خود تفاوتى ندارند.

البته كودك حساس معمولاً دو كار انجام مى دهد كه كودكان دیگر آن را انجام نمى دهند. كودك هم رفتار نادرست را بیش از حد بزرگ مى كند (زیرا كوچكترین كاستى در رفتار را خطایى بزرگ مى پندارد) و هم تنبیه احتمالى را. بنابراین حتى بى احتیاطى هاى جزئى هم موجب اضطراب شدید كودك مى شود و ممكن است او را به دروغگویى وادارد.

واكنش تند پدر یا مادر، ترس شدید كودك از تنبیه شدن را به یقین تبدیل مى كند و امكان دروغ گفتن بیشتر را در آینده افزایش مى دهد.

راه حل این مشكل در این است كه آرامش خود را حفظ كنید و همان واكنشى را به دروغ نشان بدهید كه در برابر هر رفتار نادرست دیگر نشان مى دهید. دروغ را مهم تر از آنچه هست، جلوه ندهید.

توجه منفى و بیش از حد به هر رفتارى، آن را بدتر مى كند. بازدارنده مناسبى براى دروغ گفتن پیدا كنید و با لحنى عادى و بدون هیجان، آن را به كار ببرید.

منبع : www.iketab.com

.: Weblog Themes By MihanSkin :.

صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات