وبلاگ خانواده
هر آنچه یك خانواده نیاز دارد  
همه چیز درباره سی‌تی آنژیوگرافی
امروزه كلمه سی‌تی با چشم و گوش بسیاری از مردم آشناست. افراد زیادی هم حتی این دستگاه را از نزدیك دیده‌اند. هركس پیر باشد یا جوان، ورزشكار باشد یا یك فرد عادی، فرقی نمی‌كند، گاهی لازم است كه خود را به دست این دستگاه بسپارد تا عكس‌های دقیق آن، به پزشكان در تشخیص و درمان بیماری او كمك كنند. به طور كلی پزشكان از دستگاه سی‌تی در تهیه عكس از بافت‌های مختلف بدن مانند مغز، كبد، ماهیچه‌ها، شكم و استخوان‌ها استفاده می‌كنند.

 از طرف دیگر در چند سال اخیر، با پیشرفت‌هایی كه به دست آمده دستگاه سی‌تی قادر به تهیه تصویر از عضو حساسی مثل قلب هم شده است. با توجه به این‌كه قلب یك عضو متحرك بوده و مدام در انقباض و انبساط می‌باشد و گردش خون در رگ‌ها با سرعت انجام می‌گیرد، عكسبرداری از آنها تا همین اواخر مشكل بود. ولی امروزه با ساخت و تولید دستگاه سی‌تی آنژیوگرافی این كار شدنی است و این امر كمك بزرگی برای بیماران به شمار می‌رود. سی‌تی آنژیوگرافی (CTA) در اصل خلاصه سه كلمه Computed Tomography Angiogra phy 
است دستگاه آنژیوگرافی برای تشخیص میزان گرفتگی رگ‌های قلب به كار می‌رود. در این روش بیمار را بستری و گاهی هم اگر لازم باشد، بیهوش می‌كنند. سپس یك لوله را از یك شریان(معمولا این شریان در ناحیه ران قرار دارد) به داخل رگ‌های قلب می‌فرستند و با تزریق ماده حاجب، از قلب بیمار عكس می‌گیرند. این عكس‌ها، باز یا بسته بودن رگ‌هایی را كه وظیفه خون‌رسانی به خود قلب را دارند، نشان می‌دهند.

اما بتازگی دستگاه CTA هم به كمك پزشكان آمده است تا آنها تصاویری با وضوح بالا از رگ‌های اصلی بدن بیمار بگیرند و میزان باز و بسته بودن رگ را مشخص كنند. در CTA در اصل از همان روش CT استفاده می‌شود ولی با این تفاوت كه تصاویر به صورت سه بعدی در می‌آید تا دید بهتری به پزشك داده شود. به طور كلی مزایای CTA نسبت به دستگاه آنژیوگرافی عبارتند از:

انجام آن برای بیمار آسان است و در این شرایط بیمار ترس و نگرانی كمتری دارد.

همچنین سرعت عمل این دستگاه زیاد است. حداكثر در 20 دقیقه كار انجام می‌شود و از همه مهم‌تر آن‌كه بیمار پس از انجام CTA فورا مرخص می‌شود. اما نباید فراموش كرد كه حرف آخر را در تعیین شدت و نوع درمان بیماری قلبی، همچنان آنژیوگرافی می‌زند. چرا كه از CTA در مواقعی كه ضربان قلب بیمار بسیار تند یا كند است، تصاویر خوبی به دست نمی‌آید. همچنین استفاده از این دستگاه برای بیماران كلیوی و دیابتی مناسب نیست و در ضمن بعضی از بیماران ممكن است واكنش‌های حساسیت زا نسبت به ماده حاجب نشان بدهند.

مراحل انجام CTA

برای انجام این روش بیماران حداقل 4 ساعت قبل از آزمایش CTA نباید چیزی بخورند. اما داروی خود را به كمك مقدار كمی آب می‌توانند میل كنند. ابتدا بیمار را آماده كرده سپس ماده حاجب را از طریق ورید دست یا بازو تزریق می‌كنند.

پس از تزریق، بیمار ممكن است در دهان خود، مزه فلزی مانند را احساس كند یا كمی هیجان‌زدگی و سرخ شدن را احساس كند كه طبیعی است و اگر بیماران مشكل تنفسی یا هر وضع غیرعادی دیگر احساس كردند باید به كارشناس اطلاع دهند.

در طول این مدت كارشناس به بیمار كمك خواهد كرد كه در وضعیت صحیح قرار بگیرد.

پس از خوابیدن روی تخت و در حین انجام عمل CTA، بیمار باید بسیار آرام و بی‌حركت بماند. این كار برای وضوح و كیفیت تصاویر بسیار مهم است. تخت به طور خودكار به داخل دستگاه وارد شده و وضعیت‌های لازم را به خود می‌گیرد.

در هر وضعیت دستگاه تصاویر لازم را گرفته و به كمك كامپیوتر از آنها تصاویر سه بعدی می‌سازد.

معمولا بیمار پس از CTA می‌تواند كلیه فعالیت‌های عادی خود را انجام دهد.

در CTA، اساسا از همان تكنیك دستگاه‌های CT استفاده شده است. دستگاه CT، به كمك اشعه X از هر نقطه از بدن تصویربرداری می‌كند. یعنی ابتدا اشعه X از چند زاویه مختلف به عضو مورد نظر تابانده می‌شود و سپس بازتاب آن به كمك كامپیوتر و فرمول‌های خاص ریاضی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و عاقبت، تصویر مورد نظر بازسازی می‌شود البته در CTA این تصاویر به صورت سه بعدی در می‌آید تا دید بهتری به پزشك داده شود.

به عبارتی دستگاه سی‌تی آنژیوگرافی تصاویر سه بعدی بسیار دقیق از عروق بزرگ و قلب تهیه می‌كند كه به كمك آنها تشخیص و مشاهده پلاك‌های چسبیده به دیواره داخلی عروق امكان‌پذیر می‌شود. ضمن آن‌كه به كمك تصاویر این دستگاه امكان تشخیص و مشاهده انسداد عروق شریانی وجود دارد. به‌طور كلی برای سهولت بیماران و كاهش ترس و نگرانی‌های آنان از یك‌سو و افزایش سرعت عمل، از سی‌تی آنژیوگرافی استفاده می‌شود. این روش به دلیل آن كه از كاتتر استفاده نمی‌كنند و بیمار مجبور به بستری شدن نیست و ضمنا روش تهاجمی به شمار نمی‌رود، مزایای زیادی برای بیماران دارد.

این در حالی است كه در روش آنژیوگرافی مرسوم، از تعبیه یك كاتتر در شریان بیمار برای تزریق ماده حاجب استفاده می‌كنند. روند عمل كند و طولانی و هزینه آن بالاست. بنابراین منطقی و اقتصادی است كه ابتدا به بیمار استفاده از CTA توصیه گردد. به عبارت دیگر انجام CTA برای بیمارانی كه از نارسایی حاد شریانی رنج نمی‌برند و دارای علائم حاد مانند درد قفسه صدری، تنفس سخت و كوتاه نیستند یا بیمارانی كه نتیجه آزمایش استرس تست آنها چندان واضح نیست مناسب‌تر خواهد بود. البته باید متذكر شویم كه برای تعیین دقیق گرفتگی شریانی و اخذ تصمیم نهایی درباره وضعیت بیمار و نحوه درمان آن، همچنان آنژیوگرافی حرف آخر را می‌زند. از طرفی در مواقعی كه ضربان قلب بیمار بسیار تند یا كند باشد، CTA به دلیل ایجاد تداخل امواج، دچار مشكل می‌گردد.

همچنین انجام این روش برای بیماران بسیار چاق یا دارای ضربان قلب نامنظم یا بیمارانی كه دچار نارسایی كلیوی و دیابت هستند، توصیه نمی‌شود. همچنین باید مراقب واكنش‌های حساسیتی بیماران نسبت به ماده حاجب بود. در CTA دقت و كیفیت تصاویر بسیار بالا است و در 98 درصد موارد این نتایج در آنژیوگرافی هم تایید می‌شود. به عبارتی 95درصد مواردی كه نتیجه CT، منفی گزارش می‌شود، نیازی به انجام آنژیوگرافی نخواهد بود. از طرفی به دلیل دارا بودن امكانات نرم‌افزاری گسترده، پزشكان توانایی مشاهده و بازسازی فضاهای داخلی عروق را دارند و قادر هستند وجود و یا عدم وجود پلاك‌های كلسیم و موقعیت آنها در مسیر شریان‌های كرونری قلب و نیز دیگر عوامل تنگی كرونری را بررسی و مشاهده كنند.

اسماعیل ابراهیمی

منبع: 3-M.ir

برگرفته از  جام جم آنلاین

.: Weblog Themes By MihanSkin :.

صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic