وبلاگ خانواده
هر آنچه یك خانواده نیاز دارد  
یس انجمن رادیولوژی ایران در گفت‌و‌گو با فارس:
دستگاه سی‌تی آنژیو نیاز به 40 درصد آنژیوگرافی‌ها را بر طرف می‌كند

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن رادیولوژی ایران گفت: عوارض دستگاه سی تی آنژیو قطعاً بسیار كمتر از آنژیوگرافی است اما متخصصان قلب بدون توجه به این مسئله برای بیمار آنژیوگرافی تجویز می‌كنند و به صورت خودارجاعی خودشان انجام می‌دهند.ار بهداشت و درمان فارس افزود: دستگاه‌های كه به عنوان دستگاه سی تی آ‌نژیو معروف شده‌اند در واقع دستگاه‌های سی اسكن 64 اسلایس هستند كه می‌توانند علاوه بر اسكن قسمت‌های مختلف بدن از داخل رگ و عروق كرونر قلب هم تصویربرداری كنند.


وی گفت: تصویربرداری این دستگاه‌ها بسیار دقیق است و عوارض آن به مراتب كمتر از دستگاه‌های آنژیوگرافی است كه دیگر لازم نیست وسیله تصویربرداری وارد رگ بیمار شود و مثل یك عكس ساده كلیه با تزریق وریدی از جلوی آرنج تصویربرداری از عروق انجام می‌شود و فرد مراجعه كننده بلافاصله می‌تواند از روی تخت بلند شود و به خانه برود و هیچ عارضه‌ای ندارند. 

صداقت افزود: در حالی كه آنژیوگرافی بسیار دردناك است و فرد بیمار باید عوارض زیادی را تحمل كند، هزینه سی تی آنژیو نیز در گرانترین مراكز خصوصی كمتر از نصف آنژیوگرافی است اما متخصصان قلب برای اینكه سی تی ‌آنژیو را متخصص رادیولوژیست انجام می‌دهد برای بیمار آنژیوگرافی تجویز می‌كنند و به صورت خود ارجاعی خودشان این كار را انجام می‌دهند بدون هیچ مرجع دیگری بر لزوم این كار نظارت داشته باشد. 

وی اضافه كرد: بحث خودارجاعی پزشكان در تمام كشورها یك بحث چالش برانگیز است و هیچ بعید نیست كه منافع مادی در تجویز این موارد دخیل باشد، نمی‌توان گفت كل این نوع خدمات خود ارجاعی ممنوع شود اما باید قانونمند شود و یك گروه متخصص باید این موارد را تأیید كنند و گر نه ممكن است پزشك برای سود بیشتر به بیمار یا بیمه ضرر بزند. 

رئیس انجمن رادیولوژی ایران گفت: مسئله دیگر این است كه تعداد دستگاه‌های سی تی آ‌نژیو در كشور كمتر از نیاز كشور است، در زمان حاضر حدود 14 یا 15 دستگاه سی تی آنژیو در كشور وجود دارد كه برخی از آنها در بخش خصوصی است و متأسفانه در برخی از این موارد وزارت بهداشت به مراكزی مجوز داده است كه یك نفر رادیولوژیست هم وجود ندارد و باز هم به نظر می‌رسد مسئله خود ارجاعی در این مراكز وجود داشته باشد. 

وی ادامه داد: باید در هر استان حداقل یك مركز سی‌ تی آنژیو یا سی تی اسكن 64 اسلایس وجود داشته باشد. 

وی گفت: طبق قانون اشعه كشور كه با همكاری وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی تدوین شد هر نوع خدمت پزشكی كه در آن از اشعه استفاده شود باید زیر نظر متخصص رادیولوژیست باشد زیرا فقط این گروه دوره تخصصی كار با اشعه و ایمنی آن را دیده‌اند اما متأسفانه وزارت بهداشت بر اجرای این قانون نظارت ندارد. 

صداقت افزود: نمی‌توان گفت مافیای پزشكی مانع توسعه مراكز سی تی آنژیو یا به طور كلی مراكز تصویربرداری با حضور متخصصان رادیولوژیست می‌شوند، ضعف كار در وزارت بهداشت است كه برای مسئله به این مهمی یك دكترای رادیولوژیست در وزارت بهداشت ندارد و بر عملكرد مراكز ارائه این خدمات نظارت كافی ندارد. ضمن اینكه زمینه لازم را برای گسترش این مراكز كه با نصف هزینه آنژیوگرافی و عوارض بسیار كمتر نیاز 40 درصد بیماران را به آنژیوگرافی بر طرف می‌كند، فراهم نمی‌كند.
منبع : فارس نیوز

.: Weblog Themes By MihanSkin :.

صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic