وبلاگ خانواده
هر آنچه یك خانواده نیاز دارد  

ده نمونه از شگفت انگیزترین جنگ افزارهای حیوانات


آیا می دانستید كه انسان، خطرناك ترین موجود روی كره ی زمین است؟ ما انسان ها با كوله باری از سلاح ها و ابزارهای پیشرفته، این قدرت را یافته ایم كه در برابر بسیاری از خطرها، از خود دفاع كنیم.

اما شاید برایتان جالب باشد كه بدانید اكثر حیوانات، بی آن كه به طور مستقیم نیش بزنند یا گاز بگیرند، می توانند از خود دفاع كنند. از سوسكی كه به سمت دشمن خود اسیدِ داغ شلیك می كند تا نوعی ماهی با مهارت های تیراندازی بالا كه باعث می شود تفنگ در نظرمان در حد ابزاری عادی تنزل كند؛ اكثر حیوانات به طور طبیعی به جنگ افزارهایی جالب توجه – و تا حدی عجیب – مسلح هستند. مكانیزم دفاعی این موجودات تنها به هدف گیری و شلیك كردن ختم نمی شود، بلكه آنان، اغلب از تمام بدنشان برای پاسداری از قلمرو یا خانواده ی خود، بهره می گیرند. جامه های رزمتان را برگیرید! می خواهیم درباره ی جنگ افزارهای حیوانات سخن بگوییم.

 

10- نهنگ گوژپشت (Humpback Whale)

وقتی یكی از بزرگترین پستانداران دریا می خواهد دلی از عزا درآورد، یك یا دو ماهی برایش كافی نیست. نهنگ گوژپشت، اغلب چند تا از دوستان گوژپشتش را فرا می خواند تا با همكاری یكدیگر، روشی زیركانه را برای فراهم كردن یك خروار ماهی به كار بندند. این نهنگ ها، نخست یك گروه ماهی را احاطه می كنند، و سپس با بیرون دادن جریان هوا، ماهیان را در نوعی تور حبابی گیر می اندازند. این تور به گونه ی شگفت آوری محكم است و می تواند مثل یك تور واقعی، ماهی ها را به دام بیندازد. وقتی ماهی ها به تور افتادند، نهنگ های گوژپشت به نوبت به ته تور شیرجه می روند و سپس با دهان كاملاً باز از وسط آن می گذرند و با هر حركت خود، یك وعده ی غذایی حسابی نوش جان می كنند. گوژپشت ها آن قدر این روند را تكرار می كنند تا اشتهای نهنگینشان فرو بنشیند. بوفه آزاد ما آدم ها در كنار رستوران نهنگ ها، جلوه اش را به كلی از دست می دهد.

 

9-عنكبوت تُف انداز (Spitting Spider)

مرد عنكبوتی از قدرت خود در پرتاب تار عنكبوت، برای پریدن و تاب خوردن میان ساختمان ها استفاده می كرد. این توانایی های خارق العاده، به طور طبیعی در عنكبوت تف انداز وجود دارند. در نگاه اول، این جنبنده ی كند هشت پا، با آن چشم های ضعیفش، چندان خطرناك به نظر نمی رسد. اما هیچ وقت گول ظاهر را نخورید، زیرا این عنكبوت، صاحب چیزی است كه سایر بندپایان از داشتن آن محروم اند: توانایی تف كردن ماده ای چسبناك بر روی شكار. عكبوت تف كن، دو شكم دارد، در یكی از شكم هایش ماده ابریشمین برای تار بافتن را نگه می دارد و در دیگری تف چسبناك. هنگامی كه این شكارچی، لقمه ی چرب و نرمش را می بیند، تف خود را مثل برق با سرعتی برابر یك ششصدم ثانیه، بر روی شكارش می اندازد. قربانی بیچاره به وسیله ی این تف بر جای می ماند تا این عنكبوت سر برسد و نیش كشنده ی خود را در تنش فرو كند.

 

8- كژدم شلاقی (Whip Scorpion)

كژدم شلاقی، كه به خاطر دمِ باریك و شلاق مانندش به این نام شهرت یافته است، تنها به اندازه ی 18 سانتی متر رشد می كند و به اندازه ی كژدم های معمولی خطرناك نیست. در واقع، این كژدم اصلاًً زهرآلود نیست و با دمش نیش نمی زند. اما كژدم شلاقی، قابلیتی دارد كه انواع دیگر كژدم از آن بی بهره اند: اسید. اگر كژدم شلاقی احساس خطر كند، دمش را مانند شلاق به اطراف تكان می دهد و از غدد مقعدی خود، مایعی سوزنده به بیرون پرتاب می كند. این مایع، اگرچه زهرآلود نیست، اما به قدری سوزش آور است كه باعث شود جانوران شكارچی، پس بكشند – یا دست كم اندكی درنگ كنند – و به این ترتیب كژدم شلاقی فرصتی می یابد تا خود را از معركه به در برد.

 

7- مورچه ی مالزیایی (Malaysian Ant)

بیشتر مردم با مورچه ی آتشین و نیش دردناكش آشنا هستند، اما این حشره ی قرمز رنگ، در مقایسه با پسرعمویش، مورچه ی مالزیایی، جایزه ی سر به راهی را از آن خود می كند. مورچه ی مالزیایی، كه به مورچه ی انفجاری نیز شهرت دارد، كار خود را به عنوان سرباز، به نحو احسن انجام می دهد. اندازه ی این مورچه، همانند مورچه های معمولی است، اما وظیفه ی محافظت و پاسداری از سایر اعضای گروه مورچگان را به دوش می كشد. به عنوان مورچه ی سرباز، در درون بدن او، از سر تا قسمت عقبی جسم، كیسه هایی زهرآلود وجود دارد. وقتی سر و كله ی یك موجود شكارچی پیدا می شود، این مورچه عضلاتش را منقبض می كند تا زهر در یك نقطه جمع گردد. سپس، مثل یك زودپز منفجر شده، سم را بر روی موجود مزاحم می پاشد. شكارچی بی نوا ممكن است از زهر كشته شود، یا اگر بزرگ باشد و جان سالم به در ببرد، دیگر تا مدت ها خیال نزدیك شدن به مورچه ی دیگری در آن اطراف را به سر راه نمی دهد. البته مورچه ی مالزیایی هم میمیرد. او جان و اعضای بدنش را برای هدفی بزرگتر كه همان حفظ جامعه ی مورچگان است، فدا می كند.

 

6- راسو (Skunk)

این پستانداران سیاه و سفید، عنوان بدبوترین جانور جهان را از آن خود كرده اند، كه البته شاید بخشی از این شهرت، به خاطر حضور فعالشان در انیمیشن های كودكانه باشد. اما تصویری كه در تلویزیون از آن ها دیده ایم، همچون بسیاری از چیزهای دیگری كه از این جعبه ی جادویی پخش می شود، تصویر كاملاً درستی نیست. به گزاش انجمن مهر ایالات متحده، این موجودات، بر خلاف سوء تفاهماتی كه درباره شان وجود دارد، در حالت عادی بدبو نیستند و تنها زمانی كه احساس خطر كنند، بمب بدبویشان را رها می سازند و حتی در آن شرایط هم، سعی می كنند با علامت های هشداردهنده – مثل هیس هیس كردن، پا به زمین كوبیدن یا بلند كردن دم، مهاجم را از نیت خود آگاه كنند و فقط در صورت ضرورت مایع بدبویشان را آزاد می كنند. راسو می تواند افشانه ی آزاردهنده اش را تا فاصله ی سه متری پرتاب كند، اما بعد از پنج یا شش بار استفاده از این مایع، ذخیره اش تمام می شود و باید دوباره جای آن را در بدنش پر كند، كه این دوباره سازی، حدود ده روز به طول می انجامد. این افشانه اگرچه كشنده نیست اما به قدری بدبو و متعفن است كه باعث می شود هر حیوان مهاجمی، فرار را بر قرار ترجیح دهد. این بو تا چندین روز باقی می ماند و موجود نگون بختی كه هدف این اسپری قرار بگیرد، تا مدت ها عذاب خواهد كشید.

 

5- ماهی كماندار (Archer Fish)

ماهی كماندار، تیر انداز درجه یك رودخانه ها است و یك جریان فواره ای آب، سلاح او محسوب می شود. با یك هدفگیری درست، این ماهی می تواند تنها با پاشیدن آب از دهان، از عهده ی هر حشره ای كه در فاصله ی چند فوتی اش باشد، بربیاید. ماهی كماندار، كه بیشتر در آسیا یافت می شود، طولی به اندازه ی تنها 15 سانتیمتر دارد و سر و بدنش تخت و نازك هستند. دهان این ماهی به سمت بالا شیب دارد و هنگام پرش برای گرفتن حشرات خارج از آب، حسابی به كارش می آید. ماهی كماندار، معمولا نزدیك به سطح آب شنا می كند و هنگامی كه متوجه حضور شكار در نزدیكی خود می شود، چشمانش را همچون یك رادار، تنظیم می كند تا حشره در تیررسش قرار گیرد. سپس، یك جریان جهشی آب، به سرعت، از دهان او به سمت قربانی شلیك می شود. این جریان قوی آب می تواند تا 1.5 متر دورتر رود. ماهی كماندار، تقریباً همیشه با یك بار شلیك، به هدف می زند، و ملخ ها، عنكبوت ها و سایر حشرات را در جا می كشد. اگر حشره ای به اندازه ی كافی نزدیك باشد، ماهی كماندار از تیراندازی صرف نظر می كند و تنها از آب بیرون پریده، با دهان خود حشره را می گیرد.

 

4- مارمولك شاخدار (Horned Lizard)

مارمولك شاخدار به قدری مجهز به تدابیر دفاعی است كه می توان او را وزیر دفاع سایر گونه های حیوانات نامید. پوست بدن این مارمولك، همچون آفتاب پرست، می تواند به رنگ محیطی كه در آن ساكن است، یعنی صحرا، دربیاید. این خزندگان به لطف رنگ بندی پشت بدن و خارهایشان، حتی می توانند بر روی صخره ها نیز استتار كنند. اگر استتار هم كارگر نیفتاد، روش دفاعی بعدی مارمولك شاخدار این است كه بدن خود را باد می كند تا بزرگتر به نظر برسد و اشتهای شكارچی احتمالی را كور كند. اگر این روش هم دشمن را از پیش روی بازنداشت، مارمولك شاخدار، تیر خلاص را می زند – او از چشمانش خون به بیرون می پاشد. مارمولك شاخدار برای انجام این كار، جریان خون را در سایر نقاط بدن محدود كرده، فشار خون را در سرش افزایش می دهد و باعث پارگی رگ های پلك چشمانش می شود. او می تواند فوران خون را تا فاصله ی 1.5 متری خود، به هدف بزند. اگرچه این خون، سمی نیست، اما به نظر می رسد حیوان مهاجم را گیج می كند و مزه ی خیلی بدی هم دارد.

 

3. سوسك بمباران كننده (Bombardier Beetle)

از آن جایی كه سوسك ها نمی توانند مثل سایر حشرات، در یك چشم به هم زدن پرواز كنند، به ابزارهای دیگری نیاز دارند تا در برابر دشمنان از خود دفاع كنند. سوسك بمباران كننده، با مكانیزم های دفاعی خوبی مجهز شده است. مثلاً یك بدن زرهی كه او را در برابر عوامل محیطی، مصون نگه می دارد. اما كارسازترین سلاح این سوسك در برابر شكارچیان، مایع بسیار داغی است كه از شكمش به بیرون فوران می كند. در درون شكم این سوسك، دومخزن پر از مواد شیمیایی وجود دارد كه اگر این دو با هم تركیب شوند، اسیدی تولید می كنند كه دمای آن به 212 درجه ی فارنهایت می رسد(100 درجه سلسیوس). سپس، این اسید، به صورت انفجاری، از دیواره ی شكمی سوسك به بیرون پاشیده می شود. اگر این افشانه برای ترساندن یك حیوان كافی نباشد، سوسك بمباران كننده، همان طور كه شكارچیِ خود را به حمام اسید مهمان می كند، از خود صدایی مشابه صدای تیراندازی خارج می سازد.

 

2- مارماهی دهان گرد (Hagfish)

مارماهی دهان گرد، كه در اكثر اقیانوس های جهان یافت می شود، برای دور كردن شكارچیان احتمالی اش، یك كثیف كاری حسابی راه می اندازد. وقتی این ماهی، وحشت زده می شود، یا احساس خطر می كند، ماده ای چسبناك و غلیظ تولید كرده، از آن به عنوان یك روكش محافظ استفاده می كند. بعد از رفع شدن خطر، مارماهی خود را گره می زند و سپس با پیچ و تاب دادن به بدنش، این گره را می گشاید و به این ترتیب، از شر ماده ی چسبناك خلاص می شود. اگر مارماهی، این كار را انجام ندهد، در ماده ی كثیف و چسبناك خودش خفه خواهد شد. به گفته ی داگلاس فاج، زیست شناس دریایی، این جانوران فقط تا 40 سانتی متر رشد می كنند و عرضی برابر انگشت شست دارند، اما قادرند در عرض یك ثانیه، حدود یك لیتر ماده ی چسبناك تولید كنند. اگر یك ماهی شكارچی بخواهد به این موجود چسبناك، ناخنكی بزند، خیلی زود پشیمان خواهد شد، چرا كه مارماهی دهان گرد، به محض گاز گرفته شدن، ماده ی چسبناك خود را آزاد می كند. سپس، دستگاه تنفسی ماهی مهاجم پر از ماده ی لزج می شود و دیری نمی پاید كه ماهی نگون بخت، در اثر خفگی، جان می سپارد.

 

1- مارماهی الكتریكی (Electric Eel)

در حالت عادی، آب و ولتاژ بالا، با هم نمی خوانند. اما برای یكی از جانوران زیر دریا، تركیب این دو، بسیار مفید و مؤثر است. شاید مارماهی های الكتریكی، نام و ویژگی هایی مشابه مارماهی های معمولی را داشته باشند، اما با گربه ماهیان، خویشاوندی نزدیك تری دارند. مارماهیان الكتریكی، در سراسر آمریكای جنوبی، درون آبگیرها و رودخانه هایی كه كف آنها گل آلود است، یافت می شوند و می توانند تا 2.5 متر رشد كنند. رنگ این موجودات، اغلب سبز تیره یا خاكستری است كه به آن ها كمك می كند در محیط طبیعیشان استتار نمایند. اما اصلی ترین خصیصه ی آن ها به راستی تكان دهنده است. اعضای بدن این مارماهیان، دارای سلول های خاصی به نام «الكتروسیت» است كه آن ها را عملاً به باتری تبدیل می كند. این مارماهی ها از اندام های الكتریكی خود برای حس كردن اجسام خارجی و ماهیان كوچكتر كه غذای خوشمزه ای برایشان محسوب می شوند، استفاده می كنند. این حیوانات حیرت انگیز، برای تغذیه، شوك های ضعیفی به ماهی ها وارد كرده، آن ها را فلج می كنند، و سپس، شكار خود را، كه هنوز زنده است، اما قادر به حركت نیست، مثل اسپاگتی به داخل دهان می كِشند. آن ها هنگام احساس خطر، نیروی برقی برابر 600 ولت به سمت مهاجم آزاد می كنند و اغلب اوقات دشمن خود را می كشند. در نظر داشته باشید كه در یك پریز معمولی در ایالات متحده تنها 100 ولت برق جریان دارد. واضح است كه مارماهی الكتریكی، همچون بقیه ی موجودات این لیست، از قدرت فوق العاده ای برخوردار است.

.: Weblog Themes By MihanSkin :.

صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic